۱۰ سوالی که کسب و کارهای کوچک باید در مصاحبه ی کاری بپرسند؟

مصاحبه ی کاری

انتخاب بهترین فرد از بین صدها و هزاران متقاضی برای یک کار آسان نیست. بعد از خواندن رزومه ها شما نیاز دارید که با متقاضیان مصاحبه کنید. مصاحبه این امکان را به شما میدهد که متقاضیان را رو در رو ارزیابی کنید. در مصاحبه باید سوالاتی رو بپرسید که از طریق آن بتوانید بهترین فرد را انتخاب کنید. در این مقاله ۱۰ سوال آماده شده است. این ۱۰ سوال به شما کمک میکند که بهترین نتیجه را از فرآیند مصاحبه بگیرید.

  • از متقاضی بخواهید از بهترین مهارت خود در ارتباط با این شغل صحبت کند.

در پاسخ به این سوال متقاضی باید درمورد مهارتی که مستقیما با این شغل مرتبط است صحبت کند. اگر متقاضی جزییات بیشتری در اختیار شما قرار نداد، سوالات بیشتری از او بپرسید. سوالاتی درمورد اینکه چگونه از این مهارت در شغل قبلی استفاده کرده اند؛ بپرسید. شما باید مطمئن شوید که آنها فقط ادعای داشتن مهارتی را نمیکنند.

مصاحبه ی کاری
  • درباره ی بهترین دستاورد حرفه ایی متقاضی صحبت کنید

متقاضیان مصاحبه شما با هدف تحت تاثیر قرار دادن شما ظاهر میشوند. به آنها فرصت دهید. از آنها درمورد مهمترین موفقیت حرفه ایی آنها سوال کنید. این میتواند یک جایزه یا یک مدرک باشد. همچنین میتواند مشارکت آنها در تیمی باشد که شرکت سابق آنها را از ضرر قابل توجهی نجات داده است. با استفاده از این سوال، شما نه تنها به افراد اعتماد به نفس میدهید؛ هم چنین این شانس را دارید که بفهمید آیا آنها افرادی سخت کوش هستند.

مصاحبه کاری
  • درباره ی بزرگترین چالش متقاضی با مهم ترین مهارت و چگونگی مدیریت آن سوال کنید.

داشتن مهارت موردنیاز برای سمتی که موورد نظر شما فقط کافی نیست. متقاضی باید توانایی استفاده از آن را نیز داشته باشد.

مصاحبه کاری
  • درباره ی کسی که متقاضی با او کار کرده است و تاثیر قابل توجهی در حرفه او داشته است صحبت کنید.

پاسخ به این سوال نشان میدهد که آنها چگونه تاثیر خود را اندازه گیری میکنند. اگر داوطلب درمورد شخصی صحبت کند که از نظر شخصی برتر است این میتواند نشانگر این باشد که آنها فقط علاقه مند به ظاهر خوب افراد هستند. متقاضی ایده آل شما باید بتواند از یک نفر در سطح خود یا کمتر از سطح خود برای کمک نام ببرد. این نشان دهنده ی روحیه ی تیمی است.

مصاحبه کاری
  • درمورد اختلاف نظر متقاضی با یک همکار و نحوه ی حل آن صحبت کنید.

مهارت های نرم مانند مدیریت روابط در محل کار، ضروری است. به عنوان یک کسب و کار کوچک شما احتمالا با یک تیم کار میکنید. درحالی که انتظار میرود اختلافات رخ دهد، اعضای تیم شما باید بدانند که چگونه سریع آن را حل کنند. اگر پاسخ متقاضی نشان دهد که به دلیل اختلاف، غیرحرفه ایی هستند، ممکن است مناسب تیم شما نباشد.

مصاحبه کاری
  • درمورد سبک کار و محیط ایده آل متقاضی سوال کنید.

سبک کار و محیط ترجیحی متقاضی باید با فرهنگ سازمان شما مطابقت داشته باشد. در غیراینصورت متقاضی، مناسب برای سازمان شما نمیباشد.

مصاحبه کاری
  • درمورد علاقه ی شخصی متقاضی نسبت به کسب و کار خود سوال بپرسید.

علاقه یکی از محرک های شناخته شده برای موفقیت در تجارت است. یافتن کارمندی که نسبت به کار خود علاقه دارد، یک پیروزی بزرگ محسوب میشود. چنین کارمندانی غالبا فعالانه عمل میکنند و وظایف خود را به خوبی انجام میدهند. زیرا این کار چیزی بیشتر از حقوق و دستمزد آنهاست.

مصاحبه کاری
  • درباره ی امید به کسب مهارت در این شغل از آنها سوال کنید.

تحقیقات نشان میدهد که اکثر افراد بدنبال یادگیری و پیشرفت در شغل خود هستند. ۷۰ درصد از کارمندان باور دارند که آموزش میتواند باعث بهبود آنها شود. از طرف دیگر، شما با این سوال نشان میدهید که فرصت بهبود و رشد در کسب و کار شما برای کارمندان وجود دارد.

مصاحبه کاری
  • علت ترک کار قبلی متقاضی را بپرسید.

این سوال دشواری است اما نباید از آن چشم پوشی کرد. اگر متقاضی، درباره ی چالش های جدیدتر و حتی حقوق بیشتر صحبت کند، قابل قبول است. اما اگر مدام از رئیس قبلی خود بد بگوید، او را از لیست خود حذف کنید.

مصاحبه کاری
  • و در آخر از متقاضی بخواهید که سوالات خود را مطرح کند.

اکثر متقاضیان بخاطر اینکه مصاحبه کننده را آزرده نکنند، سوالات خود را نمیپرسند. برای همین شما این فرصت را در اختیار آنها قرار دهید که آزادانه سوالات خود را مطرح کنند.

مصاحبه کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.